Green screen w fotografii

Rozwijając swoją przygodę z fotografią czy filmem można natknąć się na pojęcie „green screen” – co to jest? Jest to w przełożeniu na polski „zielony ekran” i dokładnie tym jest to w rzeczywistości. Jednak jego zastosowanie może nie do końca być oczywiste, ponieważ nie używa się takiego zielonego tła kiedy faktycznie chcemy mieć ten kolor, ale kiedy chcemy zaaranżować dokładnie co innego, najczęściej coś co nie istnieje… przynajmniej nie w miejscu, w którym jesteśmy.

Co kryje się za „zielonym ekranem”?


Technikę green screenu wynalazł Georges Méliés w 1902 roku, wykorzystywał ją do swoich filmów, między innymi „Nawiedzony zamek”. Następnie zaczęto ją stosować w Hollywood. Technika ta polega na wycięciu jednolitego tła i podstawienie innego, które sami tworzymy – wszystko to wykonuje się na etapie post produkcji, czyli montażu materiału filmowego lub obróbki zdjęć. Green screen – dlaczego jest zielony? Barwa ta nie występuje w kolorze skóry człowieka, podobnie kolor niebieski, który też jest używany do tej techniki, ale już nie tak często. Stało się to za sprawą rozwoju technologicznego i stworzenia matryc, które są znacznie bardziej czułe na kolor zielony.

Green screen – jak działa?


Zielony ekran najczęściej wykorzystuje się w filmach, czasem wypełniając nawet cały plan filmowy ( Alicja w krainie czarów (2010, Tim Burton), produkcje Marvela). Kolejne bardzo popularne zastosowanie to podczas streamingu, czyli transmisji na żywo. Wykorzystanie green screen w fotografii jest też dość popularne, zwłaszcza w fotografii produktowej. Zielone tło wykorzystuje się do tego, aby w post produkcji wymienić je na idealną biel, ale także inne tekstury, których akurat potrzebujemy do aranżacji. Stosuje się to również w fotografii modowej lub w produkcjach, w których chcemy uzyskać jakiś fikcyjny obraz. Tak naprawdę można wstawić tam wszystko co tylko chcemy, a sam proces podstawiania nie jest aż tak skomplikowany.

Zasady przy wykorzystywaniu zielonego ekranu


Podstawowe zasady przy tworzeniu planu z zielonym ekranem:
– zwróć uwagę na materiał z jakiego jest zrobione tło fotograficzne (kartonowe, poliuretanowe, płócienne, winylowe) – wybierz takie, które nie odbija światła,
– unikaj zagnieceń, nierówności i łączeń na tle,
– bardzo ważne jest równomierne oświetlenie planu, aby nie było za dużo światła na samym tle, raczej powinno być ciemniejsze niż pierwszy plan, przy nagrywaniu całej sylwetki oświetl też odpowiednio podłogę, aby zniwelować cienie,
– odsuń pierwszy plan od tła najlepiej o 2-3 metry.